skip to Main Content

Her kan du finde udstillingsstederne. Adresser og udstillere er under Læsøkortet.

Udstillingsstederne

1. Vesterø Bedding: Tove Balling, billedkunst og keramik
Hanne Larsen, grafik
Preben Andersen, grafik

2. Vesterø Havn Bødehus: Gerda Tranberg, drivtømmerkunst
Carsten Meedom Madsen, foto
Bibi Hansen, keramik
Søren Lindskov, maleri

3. Havnepladsen 1E, Vesterø Havn: Marianne Farup Hansen, smykker

4. Strandvejen 23: Marja-Leena Valkola, kunst i det fri
Performance: Lotus Freya, Jens Rueskov Nielsen, Karina Bjerregaard

5. Per Kirkebys Atelier, Tørkerivej 13: Lene Bruun Kolff, tekstilkunst
Kirsten Holm, keramik
Marja-Leena Valkola, billedkunst
Kirsten Holm Nielsen, keramik
Frauke Gloyer, maleri
Kika Møller, Kunst i det fri 

6. Basserok og Sydepouls Galleri, Storhavevej 7, Byrum: Hans Erik Krog, maleri
Poul Christensen, træmasker

7. Læsø Garnspinderi, Byrum Hovedgade 19A : Rigmor Bak Frederiksen, tegning
Preben Bak Frederiksen, maleri
Roger Gjerstad, installation
Jyrki Valkola, installation

8. Anlægget ved Byrum Kirke: Marita Godoy, Kunst i det fri
Roger Gjerstad, installation
Birgit Kvorning, Kunst i det fri

9. Byrådssalen, Doktorvejen 2 , Byrum: Flemming Kastaniegaard, foto, skulptur
Kisser Størner, billedkunst
Henriette Flindt, keramik

10. Birkedommerhuset, Doktorvejen 18, Byrum : Katrine Ørnstrup, løbbinding
Vibeke Lindhardt, tekstil- og papirkunst
Dag Magne Staurheim, billedkunst   

11. Byrum Hovedgade 55: Lene Wiklund, oliemaleri
Irene Møller, maleri
Gurli Hjorth, keramik

12. Luddes Hus, Byrum Hovedgade 64: Gundula Sommerer, keramik
Ingrid Christiansen, billedkunst
Leila Andersen, træsnit

13. Læsø Museum, Byrum Hovedgade 68:  Fællesudstilling – 1 værk fra hver kunstner

14. Thorvald Hansensvej 3, Byrum: Heike Lunkwitz, tekstilkunst

15. Læsø Tårnet, Thorvald Hansensvej 5, Byrum: Christian Ulrik Schmidt, tegning
Heike Lundkwitz, Kunst i det fri

16. Bouet: Birgit Kvorning, Kunst i det fri
Henriette Flindt, Kunst i det fri
Kirsten Holm Nielsen og Meta Mortensen, Kunst i det fri

17. Galleri Trollebo, Alleen 30, Gl. Østerby: Jorunn Wallenburg Levin, keramik

18. Tanghus Maries Hus, Gl. Havnevej 1, Gl. Østerby: Performance: Lotus Freya, Jens Rueskov Nielsen, Karina Bjerregaard

19. Atelier tanté, Østerby Havnegade 40: Helle Christiansen, maleri, skulptur
Birthe Holmgaard, maleri, skulptur

20. Østerby Havn Bødehus: Karina Bjerregaard, mixed media maleri
Marita Godoy, maleri
Birgit Birkkjær, tekstilkunst
Meta Mortensen, keramik
Erik Møller Jørgensen, maleri

21. Museumsskibet Ellen, Østerby Havn: Kisser Størner, blandform

Back To Top