skip to Main Content

Her kan du finde kunstnerne og udstillingsstederne.

Udstillingsstederne

1. Vesterø Havn Beddingen
Tove Balling: billedkunst, keramik
Andrei Fencker: billedkunst
Louise Svane: fællessang, kl. 11 og 16.45 – se programmet for de præcise dage og workshop

2. Vesterø Havn Bødehus
Gerda Tranberg: billedkunst, drivtømmerkunst, workshop med drivtømmerkunst
Kirsten Holm Nielsen: keramik
Søren Lindskov: billedkunst, knivskærerarbejde

3. Fisketorvet, Vesterø Havn
Marianne Farup-Hansen: smykkekunst

4. Sol og Strand, Vesterø Havn
Henriette Flindt: Kunst i det fri

5. Strandvejen 23
Performance: Spred mig ud på åbent hav v. Jens Rueskov Nielsen, Lotus Freya, Üze Oldenburg og Karina Bjerregaard

6.  Per Kirkebys atelier, Tørkerivej 13
Hanne Larsen: billedkunst, collografiworkshop
Palle Lindgaard-Jørgensen: fotokunst, workshop med xerolitografi
Lene Wiklund: billedkunst
Lisbeth Ellinor: akvarel, akryl: landskaber fra Læsø
Henriette Flindt: keramik
Gurli Hjorth, keramik

7. På Remmerne 31
Vibeke Rolskov: billed/lydkunst og sangworkshop

8. Storhavevej 7, Byrum
Poul Christensen: træskærearbejde og foredrag

8. Galleri Havfruen, Storhavevej 7, Byrum
Marianne Gade: Maleri

9. Saltsyderiet
Fernisering d. 20.7 kl. 11 og kunstnerpræsentation

10. Byrum Kirke
KORAL-koncert v. Matthias Grün, John Teglgaard, Üze Oldenburg og Kurt Dacke

11. Birkedommerhuset, Byrum
Gundula Sommerer: keramik
Lene Bruun Kolff: tekstil/broderikunst

12. Læsø Skole, Byrum
Bente Carstensen: maleri, skulptur
Jette Mørup: naivistisk maleri
Bibi Hansen: keramik og fantasidyrworkshop

13. Luddes Hus, Byrum
Kisser Størner: billedkunst
Fritze Lundstrøm: akvarel

14. Læsø Museum, Byrum
Irene Møller: billedkunst, skulptur

15. Thorvald Hansens Vej 1
SIIKU: Lysinstallation

16. Huset ved Læsø Tårnet
Preben Andersen: akvarel, grafik
Kirsten Holm: keramik

17. Bouet
Kunst i det fri, koncert v. John Teglgaard og  live maleri v. Marita Godoy og Lene Wiklund d. 24.7 kl. 20.30
Koncert v. Üze Oldenburg, Jens Rueskov Nielsen og John Teglgaard samt lyrik v. Lotus Freya d. 24.7 kl. 22

18. Galleri tanté, Østerby Havnegade 40
Helle Christiansen: billedkunst, skulptur
Birthe Holmgaard: billedkunst

19. Østerby Havn Bødehus
Karina Bjerregaard: billedkunst
Marita Godoy: oliemaleri
Lene Wiklund: billedkunst
Meta Mortensen: keramik
Vibeke Nielsen: keramik

20. Museumsskibet Ellen Østerby Havn
Kirsten Holm Nielsen: billedkunst

21. Alleen 30
Jorunn Wallenberg Levin: keramik

22. Danzigmanvej 5A
Renate Lehmann: billedkunst

Back To Top